انواع مختلفي از اين كالاي ساختماني در بازار وجود دارد؛ ویبراتور برقی، ویبراتور بادی، ویبراتورهای بنزینی و گازوئیلی و ويبراتور هاي مكانيكي.


ویبراتور


مشخصات فني برخي از ويبراتورها

ویبراتور بتن با قدرت : 600 وات ولتاژ و 240 – 220 ولت، وزن : 2/45 کیلوگرم و قدرت لرزش : 14000 بیت در دقیقه

ویبراتور بتن قدرت : 1400 وات ولتاژ و 240 – 220 ولت، وزن : 4/3 کیلوگرم و قدرت لرزش : 11000 بیت در دقیقه استارت آرام

ويبراتور با قدرت : 1400 وات وزن و 4/3 کیلوگرم و قدرت لرزش : 11000 بیت در دقیقه استارت آرام.

بيشتر اين محصولات ساخت كشورهاي آلمان ، تایوان و چين می‌باشند.

فركانس ويبراتور، كليدي است كه به واسطه آن می‌توان بتن تازه را به بتني يكپارچه تبديل كرد. در صورتي كه فركانس ويبراتور خيلي كم باشد، ويبراتور به درستي نمی‌تواند بتن را يك دست و يكپارچه نمايد و چنانچه فركانس ويبراتور خيلي زياد باشد، به علت ازدياد هواي داخل بتن، مقاومت آن در برابر خرابی‌های ناشي از سیکل‌های انجماد و ذوب شدن کاهش قابل‌ملاحظه‌ای پيدا می‌کند. اپراتورها و كارگران نيز تحت تأثير فركانس ويبراتور قرار می‌گیرند، چرا كه كاهش فركانس، مدت زماني كه اپراتور بايستي ويبراتور را در بتن تازه به منظور دستيابي به بتني يكپارچه و يكدست قرار دهد، افزايش می‌دهد.


فركانس بهينه ويبراتور

مقـدار انـرژي مورد نيـازي كه بايستي بـه منظـور یکپارچه‌سازی بتن بـه كار گرفته شود برای كسي كه بـه صورت دستي اقدام بـه متـراكم سازي بتن تـازه نموده، معلوم و مشخص است. نيرو و عملكرد ويبراتورها به مراتب از سايـر وسايل دستي متراكم سازي بتن، مؤثـرتر می‌باشد، زيـرا در مدت زمان کوتاه‌تری بـه كمك ويبراتورها، انرژي بيشتري به بتن منتقل می‌شود.

يك انتخاب صحيح در فركانس بالاتر ويبراتور، می‌تواند به یکپارچه‌سازی هرچه مؤثرتر بتن و كاهش مدت زمان ويبره بینجامد و البته انتخاب نادرست نيز، نتايج معكوس را به دنبال خواهد داشت؛ به تعبير ديگري، انتخاب نادرست فركانس پايين ويبراتور، منجر به یکپارچه‌سازی ناقص بتن شده و مدت زمان بيشتري را براي ويبره نمودن طلب می‌کند. در صورتي كه ولتاژ ورودي كم باشد، نيروي خروجي نيز كم خواهد بود و اين به معناي تراكم ناقص و نامناسب بتن می‌باشد.

فركانس ويبراتور بر اساس لرزش آن در هوا تعيين می‌گردد؛ اما فركانسی كه هنگام استفاده ويبره در بتن و در تماس با بتن اندازه‌گیری می‌شود، معيار سنجش می‌باشد و اين فركانس به طور قابل ملاحظه‌ای از فركانس اندازه‌گیری شده در هوا كمتر بوده و مقدار اين افت به مشخصات مخلوط بتني و حجم آن بستگي دارد. كاهش 20 درصدي فركانس ويبره از هوا به داخل بتن دور از انتظار و غیرمعمول نبوده و به روشني افت فركانس ويبراتور در هنگام استفاده از ويبره به بتن به وسيله اپراتور ملموس و شنيدني است.

ويبراتورهاي فركانس بالا، به طور مؤثري مي توانند هوا را از بتن خارج نمايند و اين موضوع به تراكم هرچه بهتر بتن مي‌‌انجامد، ليكن ممكن است به كاهش مقاومت بتن در برابر خرابي هاي ناشي از سیکل‌های متوالي انجماد و ذوب نيز بینجامد. ويبراتورها به دو طريق هوا را از بتن خارج می‌کنند و اندازه حباب‌های هوا و حجم هواي خارج شونده از بتن تازه به پارامترهايي از جمله فركانس ويبراتور وابسته می‌باشد. در وهله اول، ويبره با فركانس مناسب، منجر به رواني بتن شده و اجازه حركت حباب‌های هوا در كليه اندازه‌ها را به سمت سطح بتن فراهم می‌سازد. در مرحله دوم، ويبراتور در بتن تازه، متناوباً بتن محصور را فشرده و غیر فشرده نموده و كليه حباب‌های هوا نيز بر اثر فركانس و لرزش ويبراتور منقبض و منبسط می‌شوند.

ارزيابي

در حال حاضر، اطلاعات مربوط به تأثيرات فركانس ويبراتور بر روي عملكرد بتن تا حدودي پراكنده می‌باشد. بيشترين آمار و داده‌ها، نتيجه حل مسائل و مشكلات کارگاه‌های مختلف بوده است؛ ليكن از هم اكنون، توجه خاصي به ثبت و درج مشخصات آماري فركانس ويبراتورها و جمع‌آوری اطلاعات مربوط به این‌گونه تجهيزات معطوف گرديده است. در ضمن همه ما می‌توانیم با گوش دادن به صداي ويبراتور در پروژه‌های كوچك و بزرگ، احساسي از عملكرد آن را تجربه كرده و با به‌کارگیری مجدد اين تجربيات ، اطلاعات مورد نياز درباره ويبراتورها و بتن‌ها را ارزيابي و تجزيه و تحليل نماییم.

منبع : هفته نامه پیام ساختمان

ورود به سایت

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز305
mod_vvisit_counterدیروز95
mod_vvisit_counterاین هفته1366
mod_vvisit_counterهفته قبل1534
mod_vvisit_counterاین ماه5445
mod_vvisit_counterماه گذشته6114
mod_vvisit_counterکل بازدیدها350031

بازدیدکننده جاری : 5
,
امروز : 26, سبتامبر, 2020

حاضرین در سایت

ما 5 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

logo.jpg